KMEA District Honor Band

BVNW Bands Home Page
Go to the CHARMS site
Go to Photo and Video Gallery
Dropbox for Band Music and Files

2018 – 2019                       
Raz Cohen                             12                    Alto Saxophone
Luke Malik                              12                    Trombone
Hannah Thurlby                      12                    Oboe
Calvin Winkler                        12                    Clarinet
Jared Bartlett                          11                    Euphonium
Kat Mason                               11                    Flute
Praman Adhikari                     10                    Trumpet
Alex Gibson                             10                    Clarinet
Caleb Johnson                         10                    Trumpet
Josh Murdock                          10                    Clarinet
Josh Robinson                        10                    Percussion
Jane Winkler                           10                    Trumpet


2017 – 2018                       
Elise Allee                               12                    Flute
Hayden Dillavou                      12                    Baritone
Audra Elford                            12                    Bass Clarinet
Lauren Fischer                        12                    Clarinet
Kira Flynn                                12                    French Horn
Carter Greene                         12                    Alto Saxophone
Ryan Jones                              12                    Clarinet
Caleb Kraemer                        12                    French Horn
Zoe Lauer                                12                    Clarinet
Matthew Lin                            12                    Oboe
Gavin Mullin                           12                    Clarinet
Ben Murdock                          12                    Clarinet
Brandon Wells                        12                    Percussion
Ben Widgren                           12                    Trumpet
Hannah Thurlby                      11                    Oboe
Calvin Winkler                        11                    Clarinet

 2016 – 2017                       
Paul Georgoulis                       12                    Bassoon
Elise Allee                               11                    Flute
Hayden Dillavou                      11                    Baritone
Audra Elford                            11                    Bass Clarinet
Lauren Fischer                        11                    Clarinet
Kira Flynn                                11                    French Horn
Ryan Jones                              11                    Clarinet
Zoe Lauer                                11                    Clarinet
Matt Lin                                  11                    Oboe
Gavin Mullin                           11                    Clarinet
Ben Murdock                          11                    Clarinet
Josh Widgren                          11                    Alto Saxophone
Connor Parrish                        10                    French Horn
Hannah Thurlby                      10                    Oboe   
Calvin Winkler                        10                    Clarinet

2015 – 2016
Clark Elford                             12                    Tuba
Peter Hartman                        12                    Clarinet
Justin Henry                            12                    Trumpet
Paul Georgoulis                       11                    Bassoon
Audra Elford                            10                    Bass Clarinet
Lauren Fischer                        10                    Clarinet
Kira Flynn                                10                    French Horn
Ryan Jones                              10                    Clarinet
Ben Murdock                          10                    Clarinet
Josh Widgren                          10                  Alto Saxophone                   

2014 – 2015

Kerri Ahn                                 12                    Flute
Alec Mitchell                           12                    Clarinet
Clark Elford                             11                    Tuba
Peter Hartman                        11                    Clarinet
Justin Henry                            11                    Trumpet
Paul Georgoulis                       10                    Bassoon

2013 – 2014                       
Ankur Gupta                            12                  Trumpet
Kate Hartman                          12                   Clarinet
Veronica McKinney                  12                   Alto Saxophone
Alec Mitchell                             11                  Clarinet
Peter Hartman                        10                    Clarinet
Catherine Jung                        10                    Flute
 
2012 – 2013                       
Chris Arnold                           12                    Trumpet
Erin Doyle                              12                    Flute
Bryan Hutchison                    12                     Percussion
Drew Mitchell                         12                    Clarinet
Crystal Qian                           12                    French Horn
Matt Shea                               12                   Bassoon
Paige Wiley                            12                    Flute
Jacob Wrobel                         12                    Percussion
Ankur Gupta                           11                    Trumpet
Kate Hartman                         11                    Clarinet
Veronica McKinney                11                     Alto Saxophone
Amanda Sprinkle                    11                    Clarinet
Alec Mitchell                           10                    Clarinet

NOTE:  HONOREES LISTED 2011 – 2012 OR BEFORE INCLUDE ONLY STATE HONOR BAND MEMBERS

2011 – 2012                       
Erin Doyle
Ben Gunnarson
Ankur Gupta
Drew Mitchell
Matt Shea
Neal Tarver

2010 – 2011                       
Jenny Beasley
Allie Burik
Erin Doyle
Ben Gunnarson
Drew Mitchell
Molly Roberts
Matt Shea
Neal Tarver

2009 – 2010                       
Jenny Beasley
Allie Burik
Talli Currie
Ben Gunnarson
Emily Haring
Brian Massengale
Molly Roberts
Matt Tantillo
Neal Tarver
Grant Zizzo

2008 – 2009                       
Jenny Beasley
Talli Currie
Emily Haring
Brian Massengale
Molly Roberts

2007 – 2008           
Andrew Adams
Alan Martens

2006 – 2007           
Andrew Adams
Nick Bauer
John DiBaggio
Andrew Hendricks
Lucas Homer
Ryan Wieghard

Note:  If you have any information regarding KMEA District Honor Band award winners 2011 – 2012 or before please contact Craig Elford at craigdelford@gmail.com as we would love to include this information on the website.